Načítám Akce

Typ akce: série přednášek
Místo: Celetná 13, Praha 1, místnost 1.10
Organizátor: Jana Mynářová
Při vysvětlování různých kulturních forem, jež se vyskytovaly ve starověkém světě, a dokonce i při pokusech o rekonstrukci původu raných státních útvarů a samotné lidské civilizace, se řada autorů uchyluje k myšlence, že základním stavebním kamenem těchto procesů bylo násilí. Takové argumenty se do značné míry zakládají na předpokladu, že násilí je ve své podstatě primárním elementem, což je myšlenka, kterou nedávno podpořila velice populární práce Stevena Pinkera, The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined (2011). Zejména ve starších pracích se setkáme až s posedlostí analyzovat fyzické násilí, přestože uváděné příklady mají často zjevně symbolickou povahu a omezený rozsah. Naše zkoumání tak obrací pohled k předpokladům, že násilí bylo všudypřítomným a běžným prvkem starověkého světa. Chceme se přímo ohradit proti Pinkerovým tvrzením o rozsahu a typičnosti starověkého a novověkého násilí. Naším cílem je rekonstruovat roli násilí ve starověkých společnostech Předního východu v souladu s důkazy, které nám poskytují písemné prameny.

Rádi bychom tímto pozvali všechny zájemce na přednáškový blok „Community Violence in the Ancient Near East“, který se uskuteční dne 28. března 2023 od 9:00 do 12:30 v Celetné 13, místnosti 1.10. V diskusi vystoupí se svými příspěvky Steven Garfinkle (Western Washington University, téma: Discipline and Punish: Administrative Records of Violence in Mesopotamia at the End of the Third Millennium BC), Seth Richardson (University of Chicago, téma: Symbols, Facts, and Beatings: Forms of Violence and Hammurabi’s Babylon) a Jana Mynářová (FF UK, téma: Kill your master … Community Violence in the Late Bronze Age Levant).

Datum:
28. 3. 2023